| Product SKUs | SuperServer SSG-136R-4MU32JBF |
| Motherboard | Super BPN-NVME4-136PL-J |
| On-Board Devices | |
| Chipset | System on Chip |
| Network Connectivity |
|
| Input / Output | |
| LAN | 2 RJ45 1 GbE Dedicated BMC LAN ports |
| Management | |
| Software | |
| Chassis | 1U Rackmount |
| Model | CSE-136TS-R000JNP-U2 |
| Dimensions and Weight | |
| Height | 1.71″ (43.6 mm) |
| Width | 17.26″ (438.4 mm) |
| Depth | 31.95″ (811.7 mm) |
| Package | 8.375″ (H) x 24″ (W) x 48.5″ (D) |
| Weight |
|
| Available Color | Silver |
| Front Panel | |
| LED |
|
| Buttons | Power On/Off |
| Expansion Slots | |
| PCI-Express (PCIe) Configuration |
|
| Drive Bays / Storage | |
| Drive Bays Configuration |
|
| System Cooling | |
| Fans | 8 Heavy Duty 4cm Fan(s) |
| Power Supply | |
| 2x 1000W Redundant Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 73.5 x 40 x 185 mm |
| Input |
|
| +12V |
|
| 12V SB | Max: 2.1A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Certification | Titanium Level 94%+ [ Test Report ] |
| Operating Environment | |
| ROHS | RoHS Compliant |
| Environmental Spec. |
|
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.