| Product SKUs | |
| AS -2124BT-HTR | A+ Server 2124BT-HTR (Black) |
| Motherboard (per Node) | |
| Super H12DST-B | |
| Processor/Chipset (per Node) | |
| CPU |
|
| Cores | Up to 64 Cores |
| Note | * Certain CPUs with high TDP may be supported only under specific conditions. Please contact Supermicro Technical Support for additional information about specialized system optimization |
| System Memory (per Node) | |
| Memory Capacity |
|
| Memory Type | DDR4 3200 MHz Registered ECC, 288-pin gold-plated DIMMs |
| Memory Sizes | 8GB, 16GB, 32GB, 64GB, 128GB, 256GB |
| Memory Voltage | 1.2V |
| Error Detection |
|
| On-Board Devices (per Node) | |
| Chipset | System on Chip |
| Storage | SATA3 (6Gbps) via AMD EPYC |
| Network | 1 PCI-E 4.0 x16 SIOM LAN Networking Slot for flexible networking, see SIOM LAN options support matrix (Must bundle with at least one SIOM network card) |
| IPMI |
|
| Video | ASPEED AST2500 BMC |
| Input / Output (per Node) | |
| LAN |
|
| USB | 2 USB 3.0 ports (rear) |
| Video | 1 VGA port |
| DOM | 1 SuperDOM (Disk on Module) port |
| Others |
|
| System BIOS (per Node) | |
| BIOS Type | AMI 32Mb SPI Flash ROM |
| Management (per Node) | |
| Software |
|
| Power Configurations | ACPI / APM Power Management |
| Chassis | ||
| Form Factor | 2U Rackmount | |
| Model | CSE-217BHQ+-R2K22BP2 | |
| Dimensions and Weight | ||
| Width | 17.68″ (449mm) | |
| Height | 3.47″ (88mm) | |
| Depth | 28.75″ (730mm) | |
| Package | 24.33″ (618mm) H x 9.57″ (243mm) W x 45.08″ (1145mm) D | |
| Weight |
|
|
| Available Colors | Black | |
| Front Panel (per Node) | ||
| Buttons |
|
|
| LEDs |
|
|
| Expansion Slots (per Node) | ||
| PCI-Express |
|
|
| M.2 |
|
|
| Drive Bays (per Node) | ||
| Hot-swap | 6 Hot-swap 2.5″ SATA3 drive bays | |
| System Cooling | ||
| Fans | 4 Heavy duty 8cm PWM fans | |
| Power Supply | ||
| 2200W Redundant Power Supplies with PMBus | ||
| Total Output Power | 1200W/1800W/1980W/2090/2200W | |
| Dimension (W x H x L) | 45 x 40 x 480 mm | |
| Input |
|
|
| +12V |
|
|
| 12Vsb | Max: 2.1A / Min: 0A | |
| Output Type | Gold Finger | |
| Certification |
Titanium Level
[ Test Report ] |
|
| Operating Environment | ||
| RoHS | RoHS Compliant | |
| Environmental Spec. | Operating Temperature:
* Support for operating above 30°C is available in certain system configurations. Contact your Supermicro sales rep or Technical Support for more details.
Non-operating Temperature:
|
|
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.