| Product SKUs | |
| SuperServer SYS-221H-TN24R | |
| Motherboard | |
| Super X13DEM | |
| Processor | |
| CPU |
|
| Core Count | Up to 64C/128T; Up to 320MB Cache per CPU |
| Note |
|
| GPU | |
| Max GPU Count | Up to 4 double-width or 4 single-width GPU(s) |
| Supported GPU |
|
| CPU-GPU Interconnect | PCIe 5.0 x16 CPU-to-GPU Interconnect |
| GPU-GPU Interconnect | PCIe |
| System Memory | |
| Memory |
|
| Memory Voltage | 1.1 V |
| On-Board Devices | |
| SATA | SATA3 (6Gbps); RAID 0/1/5/10 support |
| NVMe | NVMe; RAID 0/1/5/10 support (Intel® VROC RAID Key required) |
| Chipset | Intel® C741 |
| Network Connectivity |
|
| IPMI |
|
| Input / Output | |
| LAN | 1 RJ45 Dedicated BMC LAN port |
| USB | 2 USB 2.0 port(s) (2 rear) |
| Video | 1 VGA port(s) |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI 256MB SPI Flash |
| Management | |
| Software | |
| Power Configurations |
|
| Security | |
| Hardware |
|
| Features |
|
| PC Health Monitoring | |
| CPU | Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory |
| FAN |
|
| Temperature |
|
| Chassis | |
| Form Factor | 2U Rackmount |
| Model | CSE-HS219-R1K63P |
| Dimensions and Weight | |
| Height | 3.5″ (88.9mm) |
| Width | 17.2″ (437mm) |
| Depth | 29.9″ (760mm) |
| Package | 10.4″ (H) x 23.8″ (W) x 43.6″ (D) |
| Weight |
|
| Available Color | N/A |
| Front Panel | |
| Buttons |
|
| LEDs |
|
| Expansion Slots | |
| PCI-Express (PCIe) |
|
| Note |
|
| Drive Bays / Storage | |
| Hot-swap | 24x 2.5″ hot-swap NVMe/SATA/SAS drive bays (NVMe, SATA, or SAS support requires additional parts. Please see the Optional Parts list.) |
| M.2 |
|
| System Cooling | |
| Fans | 4x 8cm heavy duty fans with optimal fan speed control |
| Air Shroud | 2 Air Shroud(s) |
| Liquid Cooling | Direct to Chip (D2C) Cold Plate (optional) |
| Power Supply | |
| 2x 1600W Redundant Titanium Level power supplies | |
| Dimension (W x H x L) | 73.5 x 40 x 265 mm |
| AC Input |
|
| +12V |
|
| 12V SB | Max: 3.5A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment | |
| Environmental Spec. | Operating Temperature:
|
| Environmental / Recycling | |
| Recycle | Return Server-End of Life Product |
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.