| Product SKUs | |
| AS-2014TP-HTR | A+ Server 2014TP-HTR |
| Motherboard (per Node) | |
| Super H12SST-PS | |
| Processor/Chipset (per Node) | |
| CPU |
|
| Cores | Up to 64 Cores |
| Note | * Certain CPUs with high TDP may be supported only under specific conditions. Please contact Supermicro Technical Support for additional information about specialized system optimization |
| System Memory (per Node) | |
| Memory Capacity |
|
| Memory Type | DDR4 3200 MHz Registered ECC, 288-pin gold-plated DIMMs |
| Memory Sizes |
8GB, 16GB, 32GB, 64GB, 128GB, 256GB |
| Memory Voltage |
1.2V |
| Error Detection |
|
| On-Board Devices (per Node) | |
| Chipset |
System on Chip |
| Storage |
SATA3 (6Gbps) via AMD EPYC |
| Network Controllers |
Barebones and Complete System must have at least one SIOM installed per node |
| IPMI |
|
| Video |
ASPEED AST2500 BMC |
| Input / Output (per Node) | |
| LAN |
|
| USB |
|
| Video | 1 VGA port |
| DOM | 1 SuperDOM (Disk on Module) port |
| Others |
|
| System BIOS (per Node) | |
| BIOS Type | AMI 128Mb SPI Flash ROM |
| Management (per Node) | |
| Software |
|
| Power Configurations | ACPI / APM Power Management |
| Chassis | |
| Form Factor | 2U Rackmount |
| Model | CSE-827HQ+-R2K04BP2 |
| Dimensions and Weight | |
| Width | 17.25″ (438mm) |
| Height | 3.47″ (88mm) |
| Depth | 30.5″ (774mm) |
| Package | 26.4″ (W) x 11.2″ (H) x 39.8″ (D) |
| Weight |
|
| Available Colors | Black |
| Front Panel (per Node) | |
| Buttons |
|
| LEDs |
|
| Expansion Slots (per Node) | |
| PCI-Express |
|
| M.2 |
|
| Drive Bays (per Node) | |
| Hot-swap |
3 Hot-swap 3.5″ SATA3 drive bays |
| System Cooling | |
| Fans | 4 Heavy duty 8cm PWM fans |
| Power Supply (76mm Width) | |
| 2000W Redundant Power Supplies with PMBus | |
| Total Output Power |
1000W/1800W/1980W/2000W |
| Dimension (W x H x L) | 76 x 40 x 336 mm |
| Input |
|
| +12V |
|
| +5Vsb | Max: 1A / Min: 0A |
| Output Type | 27 Pairs Gold Finger Connector |
| Certification |
Titanium Level
[ Test Report ] |
| Operating Environment | |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Environmental Spec. | Operating Temperature:
|
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.