| Product SKUs | |
| SuperServer SYS-110P-WTR Standard version with PWS-706P-1R (Platinum Level) | |
| SuperServer SYS-110P-WTR-EU European version with PWS-861A-1R (Titanium Level) | |
| Motherboard | |
| Super X12SPW-TF | |
| Processor | |
| CPU |
|
| Core Count | Up to 40C/80T; Up to 60MB Cache |
| Note | Supports up to 270W TDP CPUs (Air Cooled) |
| System Memory | |
| Memory |
|
| Memory Voltage | 1.2 V |
| On-Board Devices | |
| SATA | SATA3 (6Gbps); RAID 0/1/5/10 support |
| NVMe | NVMe; RAID 0/1/5/10 support (*VROC HW key is required) |
| Chipset | Intel® C621A |
| Network Connectivity |
2x 10GbE BaseT with Intel® X550 |
| IPMI |
|
| Input / Output | |
| SATA | 10 SATA (6Gbps) port(s) |
| LAN |
|
| USB |
|
| Video | 1 VGA 2 port(s) |
| Serial Port | 2 COM Port(s) (1 header; 1 rear) |
| DOM | 2 SuperDOM (Disk on Module) port with built-in power |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI 32MB SPI Flash EEPROM |
| Management | |
| Software | |
| Power Configurations |
ACPI/APM Power Management |
| Security | |
| Hardware |
|
| Features |
|
| PC Health Monitoring | |
| CPU |
|
| FAN |
|
| Temperature |
|
| Chassis | ||
| Form Factor | 1U Rackmount | |
| Model | CSE-116TS-R706WBP4 | |
| Dimensions and Weight | ||
| Height | 1.7″ (43mm) | |
| Width | 17.2″ (437mm) | |
| Depth | 23.5″ (597mm) | |
| Package | 8″ (H) x 24″ (W) x 32″ (D) | |
| Weight |
|
|
| Available Color | Black | |
| Front Panel | ||
| Buttons |
|
|
| LEDs |
|
|
| Expansion Slots | ||
| PCI-Express (PCIe) |
|
|
| Drive Bays / Storage | ||
| Drive Bays |
10x 2.5″ SATA drive bays (4x 2.5″ NVMe hybrid) |
|
| M.2 |
|
|
| System Cooling | ||
| Fans |
|
|
| Power Supply | ||
| 750W Redundant Platinum Level power supplies | ||
| Note: SYS-110P-WTR-EU (European) SKU uses PWS-861A-1R (Titanium Level) | ||
| Dimension (W x H x L) | 54.5 x 40.25 x 320 mm | |
| AC Input |
|
|
| +12V |
|
|
| 5V SB | Max: 3A / Min: 0A | |
| Output Type | Backplanes (gold finger) | |
| Certification |
Platinum Level
[ Test Report ] |
|
| Operating Environment | ||
| Environmental Spec. | Operating Temperature:
|
|
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.