| Product SKUs | |
| SuperServer SSG-110P-NTR10 Standard version with PWS-860P-1R2 (Platinum Level) | |
| SuperServer SSG-110P-NTR10-EU European version with PWS-861A-1R (Titanium Level) | |
| Motherboard | |
| Super X12SPO-NTF | |
| Processor | |
| CPU |
|
| Core Count | Up to 40C/80T; Up to 60MB Cache |
| Note | Supports up to 270W TDP CPUs (Air Cooled) |
| System Memory | |
| Memory |
|
| Memory Voltage | 1.2 V |
| On-Board Devices | |
| NVMe | NVMe Gen 4 via MB onboard controller; RAID 0, 1, 5, 10 support (with additional VROC module) |
| Chipset | Intel® C621A |
| Network Connectivity | 2x 10GbE BaseT with Intel® X550 |
| IPMI |
|
| Input / Output | |
| LAN |
|
| USB |
|
| Video | 1 VGA port(s) |
| Serial Port | 2 COM Port(s) (1 header; 1 rear) |
| DOM | 2 SuperDOM (Disk on Module) port with built-in power |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI 32MB SPI Flash EEPROM |
| Management | |
| Software | |
| Power Configurations |
|
| Security | |
| Hardware |
|
| Features |
|
| PC Health Monitoring | |
| CPU |
|
| FAN |
|
| Temperature |
|
| Chassis | |
| Form Factor | 1U Rackmount |
| Model | CSE-116TS-R860CBP-N10 |
| Dimensions and Weight | |
| Height | 1.7″ (43mm) |
| Width | 17.2″ (437mm) |
| Depth | 23.5″ (597mm) |
| Package | 8″ (H) x 24″ (W) x 32″ (D) |
| Weight |
|
| Available Color | Black |
| Front Panel | |
| Buttons |
|
| LEDs |
|
| Expansion Slots | |
| PCI-Express (PCIe) | 1 PCIe 4.0 x16 FHHL slot(s) |
| Drive Bays / Storage | |
| Hot-swap | 10x 2.5″ hot-swap NVMe drive bays (10x 2.5″ NVMe dedicated) |
| M.2 |
|
| System Cooling | |
| Fans | 6x (4cm x4cm x5.6cm) heavy duty fans with optimal fan speed control |
| Air Shroud | 1 Air Shroud(s) |
| Power Supply | |
| 860W Redundant Platinum Level power supplies | |
| Note: SSG-110P-NTR10-EU (European) SKU uses PWS-861A-1R (Titanium Level) | |
| Dimension (W x H x L) | 54.5 x 40.25 x 322 mm |
| AC Input |
|
| +12V |
|
| 5V SB | Max: 4A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment | |
| Environmental Spec. | Operating Temperature:
|
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.