| Product SKUs | |
| SuperServer SSG-620P-ACR16H | |
| Motherboard | |
| Super X12DPi-NT6 | |
| Processor | |
| CPU |
|
| Core Count | Up to 38C/76T; Up to 57MB Cache per CPU |
| Note | Supports 120W – 270W TDP CPUs (Air Cooled) |
| System Memory | |
| Memory |
|
| Memory Voltage | 1.2 V |
| On-Board Devices | |
| Chipset | Intel® C621A |
| Network Connectivity | 2x 10GbE BaseT with Intel® X550 |
| IPMI |
|
| Input / Output | |
| LAN |
|
| USB |
4 USB 3.0 port(s) (4 Rear_USB) |
| Video | 1 VGA port(s) |
| Serial Port | 1 COM Port(s) (1 rear) |
| DOM | 2 SuperDOM (Disk on Module) port |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI 128MB SPI Flash EEPROM |
| Management | |
| Software | |
| Power Configurations |
|
| Security | |
| Hardware |
|
| Features |
|
| PC Health Monitoring | |
| CPU |
|
| FAN |
|
| Temperature |
|
| Chassis | |
| Form Factor | 2U |
| Model | CSE-829HE1C4-R1K62LPB |
| Dimensions and Weight | |
| Height | 3.5″ (89mm) |
| Width | 17.2″ (437mm) |
| Depth | 27.75″ (705mm) |
| Package | 10.8″ (H) x 25.9″ (W) x 39.3″ (D) |
| Weight |
|
| Available Color | Black |
| Front Panel | |
| Buttons |
|
| LEDs |
|
| Expansion Slots | |
| PCI-Express (PCIe) |
|
| Note |
PCIe slot 1 is occupied by the Storage Controller |
| Drive Bays / Storage | |
| Hot-swap |
16x 3.5″ hot-swap SATA3/SAS3 drive bays (4x 3.5″ NVMe hybrid) |
| M.2 |
|
| System Cooling | |
| Fans | 4 Heavy Duty 8cm Fan(s) |
| Power Supply | |
| 1600W Redundant Titanium Level power supplies | |
| Dimension (W x H x L) | 73.5 x 40 x 203 mm |
| AC Input |
|
| +12V |
|
| 12V SB | Max: 2.1A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Certification | Titanium Level
[ Test Report ] |
| Operating Environment | |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Environmental Spec. | Operating Temperature:
|
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.