| Product SKUs | SuperServer SSG-229J-5BE36JBF |
| Motherboard | Super BPN-NVME5-229PL-J |
| On-Board Devices | |
| Chipset | System on Chip |
| Network Connectivity |
|
| Management | |
| Software | |
| Chassis | 2U Rackmount |
| Model | CSE-229ES-R000RCNDP |
| Dimensions and Weight | |
| Height | 3.47″ (88 mm) |
| Width | 17.7″ (449.4 mm) |
| Depth | 30″ (762 mm) |
| Package | 9.64″ (H) x 26.37″ (W) x 43.3″ (D) |
| Weight |
|
| Available Color | Silver |
| Expansion Slots (per Node) | |
| PCI-Express (PCIe) Configuration |
|
| Drive Bays / Storage (per Node) | |
| Drive Bays Configuration |
|
| M.2 |
|
| System Cooling | |
| Fans | 6 Heavy Duty 60mm Fan(s) |
| Power Supply | |
| 2x 2000W Redundant Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 73.5 x 40 x 265 mm |
| Input |
|
| +12V |
|
| 12V SB | Max: 2.1A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment | |
| ROHS | RoHS Compliant |
| Environmental Spec. |
|
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.