| Product SKUs | SuperServer SSG-222B-NE3X24R |
| Motherboard | Super X14DBHM |
| Processor | |
| CPU | Dual Socket E2 (LGA-4710), Intel® Xeon® 6700 series processors with E-cores |
| Core Count | Up to 144C/144T; Up to 108MB Cache per CPU |
| Note | Supports up to 350W TDP CPUs (Air Cooled) |
| GPU | |
| Max GPU Count | Up to 2 double-width GPUs |
| CPU-GPU Interconnect | PCIe 5.0 x16 CPU-to-GPU Interconnect |
| GPU-GPU Interconnect | PCIe |
| System Memory | |
| Memory |
|
| On-Board Devices | |
| NVMe | NVMe; RAID 0/1/5/10 support (VROC HW key required) |
| Chipset | System on Chip |
| Network Connectivity |
|
| Input / Output | |
| LAN | 1 RJ45 1 GbE Dedicated BMC LAN port |
| USB | 2 USB 3.0 ports (rear) |
| Video | 1 VGA port |
| System BIOS | AMI 64MB SPI Flash |
| Management | |
| Software |
|
| Power configurations | Power-on mode for AC power recovery, ACPI Power Management |
| Security | |
| Hardware | Trusted Platform Module (TPM) 2.0, Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features |
|
| PC Health Monitoring | |
| CPU | Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory |
| 7 Phase-switching voltage regulator | |
| FAN | Fans with tachometer monitoring, Status monitor for speed control, Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors |
| Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment, Thermal Control for fan connectors |
| Chassis | 2U Rackmount |
| Model | CSE-246E3-R2K09P |
| Dimensions and Weight | |
| Height | 3.47″ (88 mm) |
| Width | 17.25″ (438 mm) |
| Depth | 30.7″ (780 mm) |
| Package | 9.4″ (H) x 23.5″ (W) x 43.2″ (D) |
| Weight |
|
| Available Color | Silver |
| Front Panel | |
| LED |
|
| Buttons | UID button |
| Expansion Slots | |
| PCI-Express (PCIe) Configuration |
|
| CXL Support | Up to 8 CXL 2.0 x8 Type 3 devices |
| Drive Bays / Storage | |
| Drive Bays Configuration |
|
| M.2 |
|
| System Cooling | |
| Fans | 4x 8cm heavy duty fans with optimal fan speed control |
| Air Shroud | 1 Air Shroud |
| Power Supply | |
| 2x 2000W Redundant (1 + 1) Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 73.5 x 40 x 185 mm |
| Input |
|
| +12V |
|
| 12V SB | Max: 3.5A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment | |
| ROHS | RoHS Compliant |
| Environmental Spec. |
|
| Environmental / Recycling | Return Server-End of Life Product |
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.