| Product SKUs | |
| SuperServer ARS-121L-NE316R | |
| Motherboard | |
| Super G1SMP | |
| Processor | |
| CPU |
|
| Note | Supports up to 600W TDP CPUs (Air Cooled) |
| System Memory | |
| Memory |
|
| On-Board Devices | |
| Chipset | System on Chip |
| Network Connectivity | View AOC Options |
| Input / Output | |
| LAN | 1 RJ45 1 GbE Dedicated BMC LAN port |
| USB | 1 USB 3.0 Type-A port(Rear) |
| Video | 1 mini-DP port |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI 64MB SPI Flash EEPROM |
| Management | |
| Power Configurations |
|
| PC Health Monitoring | |
| CPU | Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory |
| FAN |
|
| Temperature |
|
| Chassis | |
| Form Factor | 1U Rackmount |
| Model | CSE-SG101E3-R000NDP |
| Dimensions and Weight | |
| Height | 1.7″ (43.6 mm) |
| Width | 17.2″ (438.4 mm) |
| Depth | 30.4″ (772.15 mm) |
| Package | 8.82″ (H) x 26.46″ (W) x 43.31″ (D) |
| Weight | Gross Weight: 66.8 lbs (30.3 kg) Net Weight: 43.6 lbs (19.8 kg) |
| Available Color | Silver |
| Front Panel | |
| LED |
|
| Buttons |
|
| Expansion Slots | |
| PCI-Express (PCIe) Configuration | Default*:
|
| Drive Bays / Storage | |
| Drive Bays Configuration | Default: Total 16 bays
|
| M.2 | 2 M.2 NVMe slots (M-key) |
| System Cooling | |
| Fans | 8 Removable heavy-duty 4cm Fan(s) |
| Power Supply | |
| 2x 1600W Redundant (1 + 1) Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 73.5 x 40 x 203 mm |
| Input |
|
| +12V |
|
| 12V SB | Max: 2.1A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Certification |
|
| Operating Environment | |
| Environmental Spec. |
|
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.