| Product SKUs | |
| A+ Server ASG-1014S-ACR12N4H | |
| Motherboard | |
| Super H12SSW-NTR | |
| Processor | |
| CPU |
|
| Note | Supports 120W – 240W TDP CPUs (Air Cooled) |
| System Memory | |
| Memory |
|
| Memory Voltage | 1.2 V |
| On-Board Devices | |
| Chipset | System on Chip |
| Network Connectivity |
2x 10GbE BaseT with Broadcom |
| IPMI |
|
| Input / Output | |
| LAN |
|
| USB |
|
| Video | 1 VGA port(s) |
| Serial Port | 1 Serial |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI 256MB SPI Flash EEPROM |
| Management | |
| Software | |
| Power Configurations |
|
| Security | |
| Hardware |
|
| Features |
|
| PC Health Monitoring | |
| CPU |
|
| FAN |
|
| Temperature |
|
| Chassis | |
| Form Factor | 1U Rackmount |
| Model | CSE-802TS-R804WBP |
| Dimensions and Weight | |
| Height | 1.7″ |
| Width | 17.6″ |
| Depth | 37″ |
| Package | 12″ (H) x 27″ (W) x 53.15″ (D) |
| Weight |
|
| Available Color | Black |
| Front Panel | |
| Buttons |
Power On/Off |
| LEDs |
|
| Expansion Slots | |
| PCI-Express (PCIe) |
|
| Drive Bays / Storage | |
| Hot-swap |
|
| M.2 |
|
| Backplane | |
| HDD Backplane | Supports 12 SAS3 |
| System Cooling | |
| Fans | 6 Heavy Duty 4cm Fan(s) |
| Power Supply | |
| 800W Redundant Platinum Level power supplies | |
| Dimension (W x H x L) | 54.5 x 40.25 x 220 mm |
| AC Input |
|
| +12V |
|
| 5V SB | Max: 4A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment | |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Environmental Spec. | Operating Temperature:
|
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.