| Product SKUs | |
| SuperServer SYS-222H-TN | |
| Motherboard | |
| Super X14DBM-SP | |
| Processor | |
| CPU |
|
| Core Count | Up to 144C/144T; Up to 108MB Cache per CPU |
| Note |
|
| GPU | |
| Max GPU Count | Up to 4 double-width or 8 single-width GPUs |
| System Memory | |
| Memory |
|
| On-Board Devices | |
| NVMe |
|
| Chipset | System on Chip |
| Network Connectivity |
|
| Input / Output | |
| LAN |
|
| USB | 2 USB 3.0 ports (rear), 2 USB 3.0 ports(Header) |
| Video | 1 VGA port |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI 64MB SPI Flash |
| Management | |
| Software | |
| Power configurations |
|
| Security | |
| Hardware |
|
| Features |
|
| PC Health Monitoring | |
| CPU |
|
| FAN |
|
| Temperature |
|
| Chassis | |
| Form Factor | 2U Rackmount |
| Model | CSE-HS219-R000NP |
| Dimensions and Weight | |
| Height | 3.5″ (88 mm) |
| Width | 17.3″ (438.4 mm) |
| Depth | 29.73″ (755.2 mm) |
| Package | 10.12″ (H) x 23.82″ (W) x 37.28″ (D) |
| Weight |
|
| Available Color | Silver |
| Front Panel | |
| LED |
|
| Buttons |
|
| Expansion Slots | |
| PCI-Express (PCIe) Configuration |
|
| CXL Support | Up to 4 CXL 2.0 x16/x8 devices |
| Drive Bays / Storage | |
| Drive Bays Configuration |
|
| M.2 |
|
| System Cooling | |
| Fans | 4x 8cm heavy duty fans with optimal fan speed control |
| Air Shroud | 2 Air Shrouds |
| Liquid Cooling | Direct to Chip (D2C) Cold Plate (optional) |
| Power Supply | |
| 2x 1200W Redundant (1 + 1) Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 73.5 x 40 x 265 mm |
| Input | 800W: 100-127Vac 800W: 100-127Vac / 50-60Hz 1200W: 200-240Vac 1200W: 200-240Vac / 50-60Hz 1200W: 230-240Vdc / 50-60Hz (for CCC only) |
| +12V | Max: 66.7A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 83A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 100A / Min: 0A (200Vac-240Vac) Max: 100A / Min: 0A (230Vdc-240Vdc) (for CCC only) |
| 12V SB | Max: 2.1A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| 2x 2000W Redundant (1 + 1) Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 73.5 x 40 x 265 mm |
| Input | 1000W: 100-120Vac / 50-60Hz 100-127Vac 1800W: 200-220Vac / 50-60Hz 200-240Vac 2000W: 200-240Vac / 50-60Hz (for UL/cUL only) 1980W: 220-230Vac / 50-60Hz 2000W: 230-240Vdc 2000W: 230-240Vac / 50-60Hz |
| +12V | Max: 83.3A / Min: 0A (100Vac-120Vac) Max: 83.3A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 150A / Min: 0A (200Vac-220Vac) Max: 166.7A / Min: 0A (200Vac-240Vac) Max: 166.7A / Min: 0A (200Vac-240Vac) (for UL/cUL only) Max: 165A / Min: 0A (220Vac-230Vac) Max: 166.7A / Min: 0A (230Vac-240Vac) |
| 12V SB | Max: 2.1A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| 2x 1600W Redundant (1 + 1) Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 73.5 x 40 x 265 mm |
| Input | 1000W: 100-127Vac 1000W: 100-127Vac / 50-60Hz 1600W: 200-240Vac 1600W: 200-240Vac / 50-60Hz 1600W: 200-240Vdc / 50-60Hz (for CQC only) |
| +12V | Max: 83.3A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 133.3A / Min: 0A (200Vac-240Vac) |
| 12V SB | Max: 3.5A / Min: 0A Max: 3.5A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| 2x 2600W Redundant (1 + 1) Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 73.5 x 40 x 265 mm |
| Input | 2600W: 200-240Vac 2600W: 200-240Vdc (For CQC Only) 2600W: 200-240Vac / 50-60Hz 2600W: 200-240Vdc / 50-60Hz (for CQC only) |
| +12V | Max: 216A / Min: 0A (11.4Vdc-12.6Vdc) (12V output) Max: 216A / Min: 0A (200Vac-240Vac) |
| 12V SB | Max: 3.5A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment | |
| Environmental Spec. |
|
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.