| Product SKUs | |
| SuperServer SYS-112HA-TN | |
| Motherboard | |
| Super X14SBH-AP | |
| Processor | |
| CPU |
|
| Core Count | Up to 128C/256T; Up to 504MB Cache |
| Note | Supports up to 500W TDP CPUs (Air Cooled) |
| GPU | |
| Max GPU Count | Up to 1 double-width or 2 single-width GPUs |
| CPU-GPU Interconnect | PCIe 5.0 x16 CPU-to-GPU Interconnect |
| System Memory | |
| Memory |
|
| On-Board Devices | |
| NVMe |
|
| Chipset | System on Chip |
| Network Connectivity |
|
| Input / Output | |
| LAN | 1 RJ45 1 GbE Dedicated BMC LAN port |
| USB | 2 USB 3.0 ports (rear), 1 USB 3.0 port (front) |
| Video | 1 VGA port |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI 64MB SPI Flash |
| Management | |
| Software | |
| Power configurations |
|
| Security | |
| Hardware | Trusted Platform Module (TPM) 2.0, Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features |
|
| PC Health Monitoring | |
| CPU | Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory |
| FAN |
|
| Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment, Thermal Control for fan connectors |
| Chassis | |
| Form Factor | 1U Rackmount |
| Model | CSE-HS101-R000NFP |
| Dimensions and Weight | |
| Height | 1.7″ (43 mm) |
| Width | 17.2″ (437 mm) |
| Depth | 30.66″ (778.7 mm) |
| Package | 8.82″ (H) x 26.46″ (W) x 43.31″ (D) |
| Weight | Gross Weight: 41.4 lbs (18.8 kg) Net Weight: 19.2 lbs (8.7 kg) |
| Available Color | Silver |
| Front Panel | |
| LED | HDD activity, LAN1 activity, Power status, System information |
| Buttons | Power On/Off, UID button |
| Expansion Slots | |
| PCI-Express (PCIe) Configuration |
|
| Drive Bays / Storage | |
| Drive Bays Configuration |
|
| M.2 | 2 M.2 NVMe slots (M-key 2280/22110/25110; VROC required for RAID) |
| System Cooling | |
| Air Shroud | 1 CPU Air Shroud |
| Fans | 8 counter-rotating 40x40x56mm Fan(s) |
| Power Supply | |
| 2x 1200W Redundant (1 + 1) Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 73.5 x 40 x 265 mm |
| Input | 800W: 100-127Vac 800W: 100-127Vac / 50-60Hz 1200W: 200-240Vac 1200W: 200-240Vac / 50-60Hz 1200W: 230-240Vdc / 50-60Hz (for CCC only) |
| +12V | Max: 66.7A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 83A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 100A / Min: 0A (200Vac-240Vac) Max: 100A / Min: 0A (230Vdc-240Vdc) (for CCC only) |
| 12V SB | Max: 2.1A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| 2x 1300W Redundant (1 + 1) Gold (Certification Pending) Level power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 73.5 x 40 x 265 mm |
| Input | 1300W: -44–65Vdc |
| +12V | Max: 108.3A / Min: 0A |
| 12V SB | Max: 2.1A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| 2x 1600W Redundant (1 + 1) Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 73.5 x 40 x 265 mm |
| Input | 1000W: 100-127Vac 1000W: 100-127Vac / 50-60Hz 1600W: 200-240Vac 1600W: 200-240Vac / 50-60Hz 1600W: 200-240Vdc / 50-60Hz (for CQC only) |
| +12V | Max: 83.3A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 133.3A / Min: 0A (200Vac-240Vac) |
| 12V SB | Max: 3.5A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment | |
| Environmental Spec. | Operating Temperature: 10°C ~ 35°C (50°F ~ 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.