| Product SKUs | |
| SuperServer SYS-741GE-TNRT (Black Front & Silver Body) | |
| Motherboard | |
| Super X13DEG-QT | |
| Processor | |
| CPU | Dual Socket E (LGA-4677) 4th Gen Intel® Xeon® Scalable processors |
| Note | Supports up to 350W TDP CPUs (Air Cooled) |
| GPU | |
| Supported GPU | GPU-NVH100-80, GPU-NVA100-80-NC, GPU-NVA30-NC, GPU-NVQRTX-A6000 |
| CPU-GPU Interconnect | PCIe 5.0 x16 CPU-to-GPU Interconnect |
| GPU-GPU Interconnect | NVIDIA NVLink Bridge (optional) |
| System Memory | |
| Memory | Memory Capacity: 16 DIMM slots Up to 4TB: 16x 256 GB DRAM Memory Type: 4800MHz ECC DDR5 DRAM |
| Memory Voltage | 1.1 V |
| Error Detection | ECC |
| On-Board Devices | |
| SATA | SATA3 (6Gbps); RAID 0/1/5/10 support |
| Chipset | Intel C741 |
| Network Connectivity | 2x 10GbE BaseT with Intel® X550-AT2 |
| IPMI | Support for Intelligent Platform Management Interface v.2.0 IPMI 2.0 with virtual media over LAN and KVM-over-LAN support |
| Input / Output | |
| USB | 2 USB 3.2 Gen1x2; port(s) (2 Front_USB) 1 USB 3.2 Gen2x1 (Type C) port(s) (1 Rear_USB) 3 USB 3.2 Gen1 port(s) (3 Rear_USB) |
| Video | 1 VGA port(s) |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI 32MB SPI Flash EEPROM |
| Management | |
| Software | OOB Management Package (SFT-OOB-LIC ) Redfish API IPMI 2.0 SSM Intel® Node Manager SPM KVM with dedicated LAN SUM NMI Watch Dog SuperDoctor® 5 |
| Power Configurations | ACPI Power Management Power-on mode for AC power recovery |
| PC Health Monitoring | |
| CPU | 8+4 Phase-switching voltage regulator Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory |
| FAN | Fans with tachometer monitoring Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors Status monitor for speed control |
| Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for fan connectors |
| Chassis | |
| Form Factor | Tower Rackmount |
| Model | CSE-749TS-R2K05BP |
| Dimensions and Weight | |
| Height | 7″ (178mm) |
| Width | 17.2″ (437mm) |
| Depth | 29″ (737mm) |
| Package | 27″ (H) x 13″ (W) x 38″ (D) |
| Weight | Net Weight: 46 lbs (20.9 kg) Gross Weight: 62 lbs (28.1 kg) |
| Available Color | Black Front & Silver Body |
| Front Panel | |
| Buttons | Power On/Off button System Reset button |
| LEDs | Hard drive activity Network activity LEDs Power status LED System Overheat & Power Fail LED |
| Expansion Slots | |
| PCI-Express (PCIe) | 7 PCIe 5.0 x16 FHFL slot(s) |
| Drive Bays / Storage | |
| Hot-swap | 8x 3.5″ hot-swap NVMe/SATA/SAS drive bays (8x 2.5″ NVMe hybrid) |
| M.2 | 2 M.2 NVMe |
| System Cooling | |
| Fans | 4 heavy duty fans with optimal fan speed control |
| Power Supply | |
| 1U 2000W Redundant Titanium AC Power supply, 73.5x40x265mm, CRPS | |
| Dimension (W x H x L) | 73.5 x 40 x 265 mm |
| AC Input | 100-127Vac / 50-60Hz 200-240Vac / 50-60Hz |
| DC Input | 2000W: 230-240Vdc |
| +12V | Max: 83.3A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 166.7A / Min: 0A (200Vac-240Vac) |
| 12V SB | Max: 2.1A / Min: 0A |
| Output Type | 25 Pairs Gold Finger Connector |
| Certification | Titanium Level Test Report |
| Operating Environment | |
| Environmental Spec. | Operating Temperature: 10°C ~ 35°C (50°F ~ 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) |
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.