| Product SKUs | |
| SuperServer SYS-621C-TN12R (Black Front & Silver Body) | |
| Motherboard | |
| Super X13DDW-A | |
| Processor | |
| CPU | Dual Socket E (LGA-4677) 4th Gen Intel® Xeon® Scalable processors |
| Note | Certain high TDP CPUs have support conditions. Contact Technical Support or Representative for details Supports up to 350W TDP CPUs (Air Cooled) |
| GPU | |
| System Memory | |
| Memory | Memory Capacity: 16 DIMM slots Up to 4TB: 16x 256 GB DRAM Memory Type: 4800MHz ECC DDR5 RDIMM |
| Memory Voltage | 1.1 V |
| Error Detection | ECC |
| On-Board Devices | |
| SATA | SATA3 (6Gbps); RAID 0/1/5/10 support |
| NVMe | NVMe; RAID 0/1/5/10 support (*VROC is required) |
| Chipset | Intel® C741 |
| Network Connectivity | with Advanced IO Module, AIOM (OCP 3.0 NIC, refer to AIOM Network Card(s) under Optional Parts List for options) |
| IPMI | Support for Intelligent Platform Management Interface v.2.0 IPMI 2.0 with virtual media over LAN and KVM-over-LAN support |
| Note | High TDP 200-400G NICs have support conditions due to thermal requirements. |
| Input / Output | |
| LAN | 1 Dedicated IPMI LAN port |
| USB | 2 USB 3.0 port(s) (2 rear) |
| Video | 1 VGA port(s) |
| Serial Port | 1 COM Port(s) (1 rear) |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI 32MB SPI FLASH ROM |
| Management | |
| Software | OOB Management Package (SFT-OOB-LIC ) SCC Redfish API IPMI 2.0 SSM IIntel® Node Manager SPM KVM with dedicated LAN SUM NMI Watch Dog SuperDoctor® 5 |
| Power Configurations | ACPI/APM Power Management |
| PC Health Monitoring | |
| CPU | 8 Phase-switching voltage regulator Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory |
| FAN | Fans with tachometer monitoring Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors Status monitor for speed control |
| Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for fan connectors |
| Chassis | |
| Form Factor | 2U Rackmount |
| Model | CSE-LA26AC12-R1K23AW2 |
| Dimensions and Weight | |
| Height | 3.5″ (89mm) |
| Width | 17.2″ (437mm) |
| Depth | 25.5″ (648mm) |
| Package | 11.4″ (H) x 26.7″ (W) x 34.5″ (D) |
| Weight | Net Weight: 33.5 lbs (15.2 kg) Gross Weight: 60 lbs (27.2 kg) |
| Available Color | Black Front & Silver Body |
| Front Panel | |
| LEDs | Drive activity Network activity Power status Universal Information |
| Expansion Slots | |
| PCI-Express (PCIe) | 4 PCIe 5.0 x8 FHHL slot(s) 2 PCIe 5.0 x16 FHHL slot(s) (Slots 1 and 4 can convert to x16 by merging 2 and 3. Slots 1, 2, 4 and 5 can support FHFL cards with 1U heatsinks. Some slots share PCIe lanes with NVME. FH = Full Height, LP = Low Profile, FL = Full Length, HL = Half Length, DW = Double Width, SW = Single Width) |
| Drive Bays / Storage | |
| Hot-swap | 12x 3.5″ hot-swap NVMe/SATA/SAS drive bays (12x 3.5″ NVMe hybrid) (Storage drives require additional cables from the optional parts list.) |
| M.2 | 2x PCIe 5.0 x4 M-Key, 2280 |
| System Cooling | |
| Fans | 3x 8cm heavy duty fans with optimal fan speed control |
| Air Shroud | 1 Air Shroud(s) |
| Power Supply | |
| 1U 1200W/1000W Titanium Power Supply W/PMbus W76xL336xH40mm | |
| Dimensions (W x H x L) | 76 x 40 x 336 mm |
| AC Input | 1000W: 100-127Vac / 15A-12A / 50-60Hz 1200W: 200-240Vac / 8.5A-7A / 50-60Hz |
| +12V | Max: 83A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 100A / Min: 0A (200Vac-240Vac) |
| 5V SB | Max: 4A / Min: 0A |
| Output Type | 19 Pairs Gold Finger Connector |
| Certification | Titanium Level Test Report |
| Operating Environment | |
| Environmental Spec. | Operating Temperature: 10°C ~ 35°C (50°F ~ 95°F) Non-operating Temperature: < -40°C to 60°C (-40°F to 140°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.