| Product SKUs | |
| AS -1114CS-TNR | Standard version with PWS-860P-1R2 (Platinum Level) |
| AS -1114CS-TNR-EU | European version with PWS-861A-1R (Titanium Level) |
| Motherboard | |
| Super H12SSW-AN6 | |
| Processor/Chipset | |
| CPU |
|
| Cores | Up to 64 Cores |
| Note | CPU 7773X, 7573X, 7473X, 7373X, 75F3, or 7763 requires updating Fans to 6x FAN-0163L4 |
| System Memory | |
| Memory Capacity |
|
| Memory Type | DDR4 3200 MHz Registered ECC, 288-pin gold-plated DIMMs |
| On-Board Devices | |
| Chipset | System on Chip |
| SATA | SATA3 (6Gbps) |
| Network Controllers | Flexible networking provided via AIOM |
| IPMI |
|
| Video | ASPEED AST2600 BMC |
| Input / Output | |
| SATA | 16 SATA3 (6 Gbps) ports |
| LAN |
|
| USB | 2 USB 3.0 ports (rear) |
| COM | 1 COM Port (rear) |
| Video | 1 VGA port |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI 256Mb SPI Flash EEPROM |
| Management | |
| Software |
|
| Power Configurations | ACPI / APM Power Management |
| PC Health Monitoring | |
| CPU |
|
| FAN |
|
| Temperature |
|
| Chassis | |
| Form Factor | 1U Rackmount |
| Model | CSE-LB16TS-R860AWP2 |
| Dimensions and Weight | |
| Width | 17.2″ (437mm) |
| Height | 1.7″ (43mm) |
| Package | 7.76″ (H) 23.82″ (W) 32.36″ (D) |
| Depth | 23.5″ (597mm) |
| Gross Weight | 46 lbs (20.9kg) |
| Available Colors | Black |
| Front Panel | |
| Buttons |
|
| LEDs |
|
| Expansion Slots | |
| PCI-Express |
|
| Drive Bays | |
| Hot-swap |
|
| Backplane | |
| SAS/SATA/NVMe HDD Backplane | |
| System Cooling | |
| Fans |
6 Counter-rotating 40x40x56mm PWM fans |
| Power Supply | |
| 800W/860W 1U redundant power supply | |
| Note: AS -1114CS-TNR-EU (European) SKU uses PWS-861A-1R (Titanium Level) | |
| Total Output Power and Input |
|
| Dimension (W x H x L) | 54.5 x 40.25 x 322 mm |
| AC Input Frequency | 50-60Hz |
| +12V |
|
| +5Vsb | Max: 4A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Certification | |
| Operating Environment | |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Environmental Spec. | Operating Temperature:
|
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.