| Processor | |
| Qty/Socket Type | (1) LGA4677 |
| Supported CPU Series | 4th Gen. Intel Xeon Scalable Processors |
| Thermal Design Power Wattage | Max up to 350W (TDP) |
| Chipset | |
| PCH | Intel C741 |
| Memory | |
| Supported DIMM Qty | (8) DIMM slots |
| DIMM Type/Speed | RDIMM DDR5 4800 MHz (1DPC) / 4000MHz (2DPC) / 3DS RDIMM DDR5 4000MHz (2DPC) |
| Capacity | Up to 1,024GB RDIMM/ 2,048GB 3DS RDIMM DDR5 4800/4400 / *Follow latest Intel DDR5 Memory POR |
| Memory Channel | 8 Channels per CPU |
| Memory Voltage | 1.1V |
| Expansion Slots | |
| PCIe | (1) PCIe Gen.5 x8 slot / (4) PCIe Gen.5 x16 slots |
| LAN | |
| Qty/Port | (2) 10GbE ports + (1) GbE ports + (1) GbE dedicated for IPMI |
| Controller | Intel I210 / Intel X550 |
| PHY | Realtek RTL8211F |
| Storage SATA | |
| Connector | (6) SATA |
| Controller | Intel C741 |
| Speed | 6Gb/s |
| RAID | RAID 0/1/10/5 (Intel RSTe) |
| Storage NVMe | |
| Connector (M.2) | (1) 2280 (by PCIe 3.0 x4) |
| Connector (U.2) | (1) MCIO x8 |
| Graphic | |
| Connector type | D-Sub 15-pin |
| Resolution | Up to 1920×1200 |
| Chipset | Aspeed AST2600 |
| Server Management | |
| Onboard Chipset | Onboard Aspeed AST2600 |
| AST2600 iKVM Feature | 24-bit high quality video compression / Supports storage over IP and remote platform-flash / USB 2.0 virtual hub |
| AST2600 IPMI Feature | IPMI 2.0 compliant baseboard management controller (BMC) / 10/100/1000 Mb/s MAC interface |
| BIOS | |
| Brand / ROM size | AMI / 32MB |
| Feature | Hardware Monitor / Boot from USB device/PXE via LAN/Storage / User Configurable FAN PWM Duty Cycle / SMBIOS 3.3/PnP/Wake on LAN / ACPI sleeping states S0, S5 |
| Operating System | |
| OS supported list | Please refer to the AVL support lists. |
| Regulation | |
| FCC (SDoC) | Class B |
| CE (DoC) | Class B |
| CB/LVD | Yes |
| RCM | Class B |
| UKCA | Class B |
| System | |
| Form Factor | 4U Tower |
| Chassis Model | FT65T |
| Dimensions (D x W x H) | 25.59″ x 17.245″ x 6.93″ (650 x 438 x 176mm) |
| Motherboard Name | S5652AGM3NRE-2T |
| Board Dimension | CEB, 12″x10.5″ (305x267mm) |
| Front Panel | |
| Buttons | (1) UID / (1) PWR w/ LED / (1) RST |
| LEDs | (1) HDD / (1) ID / (1) System Event / (2) LAN activity |
| I/O Ports | (2) USB 2.0 ports / (1) USB 3.2 Gen.1 port / (1) COM Port / (1) LAN Port (IPMI) / (1) VGA port / (1) Line in / Line out / MIC |
| I/O Ports | |
| USB | (2) USB2.0 ports (@ rear) / (2) USB3.2 Gen.1 ports (@ rear) |
| COM | (1) DB-9 COM port |
| VGA | (1) D-Sub 15-pin port |
| Audio | (1) 2×5-pin header |
| RJ-45 | (2) 10GbE ports + (1) GbE ports + (1) GbE dedicated for IPMI |
| Button | UID Button |
| TPM (Optional) | |
| TPM Support | Please refer to the TPM supported list. |
| Interface | SPI |
| External Drive Bay | |
| Qty/Type | (2) 2.5″ Hot-Swap NVMe HDD/SSDs / (6) 3.5″/2.5″ Hot-Swap SSD/HDD |
| Front Drive Bay Interface | (2) SATA 6Gb/s / NVMe / (6) SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s |
| Front HDD Backplane Support | SAS 12Gb/s /SATA 6Gb/s /NVMe |
| Notification | The SAS/SATA HDD backplane is connected to onboard SATA connection by default. Please contact Tyan technical support if a discrete SAS HBA/RAID adapter is required. |
| System Monitoring | |
| Chipset | Aspeed AST2600 |
| Temperature | Monitors temperature for CPU & memory & system environment |
| Voltage | Monitors voltage for CPU, memory, chipset & power supply |
| LED | Over temperature warning indicator / Fan & PSU fail LED indicator / Over voltage warning indicator |
| Others | Watchdog timer support |
| System Cooling Configuration | |
| Fan | (2) 8038 exhausted fans module at rear / (3) 12cm fans |
| Air Duct | Tailored Air Duct |
| Power Supply | |
| Type | ATX |
| Input Range | AC 100~240V/12~15A |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Output Watts | 1,200 Watts (110-115Vac input) / 1,500 Watts (115-200Vac input) / 2,000 Watts (200-240Vac) |
| Efficiency | 80 plus Gold (200-240Vac, 2,000W) ) / 80 plus Platinum (100-240Vac, 1,500W) |
| Operating Environment | |
| Operating Temp. | 0° C ~ 40° C (32° F~ 104° F) |
| Non-operating Temp. | – 40° C ~ 70° C (-40° F ~ 158° F) |
| In/Non-operating Humidity 90 | 90%, non-condensing at 35° C |
| Package Contains | |
| Barebone | (1) FT65T-B5652 Barebone |
| Manual | (1) Quick Installation Guide |
| Others | (1) M.2 Card Latch / (2) MCC Carrier / (2) XCC Carrier |
| RoHS | |
| RoHS 6/6 Compliant | Yes |
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.