| Product SKUs | SuperServer SSG-221E-DN2R24R |
| Motherboard | Super X13SEB-TF |
| Processor (per Node) | |
| CPU | Single Socket E (LGA-4677), 5th Gen Intel® Xeon® / 4th Gen Intel® Xeon® Scalable processors |
| Note | Supports 150W – 350W TDP CPUs (Air Cooled) |
| System Memory (per Node) | |
| Memory |
|
| On-Board Devices (per Node) | |
| Chipset | System on Chip |
| Network Connectivity |
|
| Input / Output (per Node) | |
| LAN | 1 RJ45 1 GbE Dedicated BMC LAN port, 2 RJ45 10 GbE LAN ports |
| USB | 2 USB 3.0 ports (rear) |
| Video | 1 VGA port |
| Serial | 1 COM port (Rear) |
| System BIOS | AMI 32MB SPI Flash EEPROM |
| Management | |
| Software |
|
| Power configurations | Power-on mode for AC power recovery, ACPI Power Management |
| Security | |
| Hardware | Trusted Platform Module (TPM) 2.0, Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features |
|
| PC Health Monitoring | |
| CPU | Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory, 7 Phase-switching voltage regulator |
| FAN | Fans with tachometer monitoring, Status monitor for speed control, Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors |
| Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment, Thermal Control for fan connectors |
| Chassis | 2U Rackmount |
| Model | CSE-229TS-R000NP |
| Dimensions and Weight | |
| Height | 3.47″ (88 mm) |
| Width | 17.7″ (449.4 mm) |
| Depth | 30″ (762 mm) |
| Package | 9.64″ (H) x 26.37″ (W) x 43.3″ (D) |
| Weight |
|
| Available Color | Silver |
| Front Panel | |
| LED | HDD activity, LAN1 activity, LAN2 activity, Power Fail, Power status, System information (overheat/UID) |
| Buttons | Power On/Off button, UID button |
| Expansion Slots (per Node) | |
| PCI-Express (PCIe) Configuration |
|
| M.2 | 2 M.2 PCIe 3.0 x4 NVMe slots (M-key) |
| Drive Bays / Storage (per Node) | |
| Drive Bays Configuration |
|
| M.2 | 2 M.2 NVMe slots (M-key 2280/22110) |
| System Cooling | |
| Fans | 6 Heavy Duty 6cm Fan(s) |
| Power Supply | |
| 2x 2000W Redundant Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 73.5 x 40 x 203 mm |
| Input |
|
| +12V |
|
| 12V SB | Max: 3.5A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment | |
| ROHS | RoHS Compliant |
| Environmental Spec. |
|
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.