| Product SKUs | |
| A+ Server AS-1116CS-TN | |
| Motherboard | |
| Super H14SHM | |
| Processor | |
| CPU |
|
| Core Count | Up to 192C/384T |
| Note | Supports up to 500W TDP CPUs |
| GPU | |
| Max GPU Count | Up to 2 single-width GPUs |
| CPU-GPU Interconnect | PCIe 5.0 x16 CPU-to-GPU Interconnect |
| System Memory | |
| Memory |
|
| On-Board Devices | |
| Chipset | System on Chip |
| Network Connectivity |
|
| IPMI |
|
| Input / Output | |
| LAN | 1 RJ45 1 GbE Dedicated BMC LAN port |
| USB | 1 USB 2.0 Type-A port (Rear), 1 USB 3.2 Gen1 Type-A port (Rear) |
| Video | 1 VGA port (Rear) |
| TPM | 1 TPM header |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI 64MB SPI Flash EEPROM |
| BIOS Features |
|
| Management | |
| Software |
|
| Power configurations |
|
| Security | |
| Hardware | Trusted Platform Module (TPM) 2.0, Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features |
|
| PC Health Monitoring | |
| CPU | Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory |
| FAN |
|
| Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment, Thermal Control for fan connectors |
| Voltage | System temperature, Memory temperature, CPU temperature, 3.3V standby, +5V standby, +5V, +3.3V, +12V, CPU thermal trip support |
| Chassis | |
| Form Factor | 1U Rackmount |
| Model | CSE-MD101TS-R000NDP |
| Dimensions and Weight | |
| Height | 1.7″ (43 mm) |
| Width | 17.2″ (437 mm) |
| Depth | 29.4″ (747 mm) |
| Package | 8.1″ (H) x 23.8″ (W) x 40.6″ (D) |
| Weight | Gross Weight: 49 lbs (22.2 kg), Net Weight: 34 lbs (15.4 kg) |
| Available Color | Black |
| Front Panel | |
| LED | HDD activity, LAN1 activity, LAN2 activity, Power Failed LED, Power status, System information |
| Buttons | Power On/Off button, UID button |
| Expansion Slots | |
| PCI-Express (PCIe) Configuration |
|
| CXL Support | Up to 4 CXL 2.0 x16 devices |
| Drive Bays / Storage | |
| Drive Bays Configuration |
|
| M.2 | 2 M.2 PCIe 3.0 x2 NVMe slots (M-key 2280(default)/22110) |
| System Cooling | |
| Fans | 8 Counter-Rotating PWM 40x40x56mm Fan(s) |
| Power Supply | |
| 2x 1000W Redundant (1 + 1) Titanium Level (96%) power supplies |
|
| Certification | Titanium Level 94%+ [ Test Report ] |
| Operating Environment | |
| Environmental Spec. |
|
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.