| Product SKUs | |
| SuperServer SYS-112B-WR | |
| Motherboard | |
| Super X14SBW-F | |
| Processor | |
| CPU |
|
| Core Count | Up to 144C/144T; Up to 108MB Cache |
| Note | Supports up to 300W TDP CPUs (Air Cooled) |
| GPU | |
| Max GPU Count | Up to 2 single-width GPUs |
| CPU-GPU Interconnect | PCIe 5.0 x16 CPU-to-GPU Interconnect |
| System Memory | |
| Memory |
|
| On-Board Devices | |
| SATA | SATA (6Gbps) |
| NVMe |
|
| Chipset | System on Chip |
| Network Connectivity |
|
| Input / Output | |
| LAN |
|
| USB | 2 USB 3.2 Gen1 Type-A ports (rear), 2 USB 3.2 Gen1 Type-A ports (front) |
| Video | 1 VGA port |
| Serial | 1 COM port (Rear), 1 COM port (Header) |
| TPM | 1 TPM header |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI 64MB SPI Flash EEPROM |
| Management | |
| Software | |
| Power configurations |
|
| Security | |
| Hardware | Trusted Platform Module (TPM) 2.0, Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features |
|
| PC Health Monitoring | |
| CPU | Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory, 8 Phase-switching voltage regulator |
| FAN |
|
| Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment, Thermal Control for fan connectors |
| Chassis | |
| Form Factor | 1U Rackmount |
| Model | CSE-116BTS-R000WNP |
| Dimensions and Weight | |
| Height | 1.7″ (43 mm) |
| Width | 17.2″ (437 mm) |
| Depth | 23.5″ (597 mm) |
| Package | 7.75″ (H) x 23.5″ (W) x 31.5″ (D) |
| Weight |
|
| Available Color | Black |
| Front Panel | |
| LED |
|
| Buttons |
|
| Expansion Slots | |
| PCI-Express (PCIe) Configuration |
|
| Drive Bays / Storage | |
| Drive Bays Configuration |
|
| M.2 |
|
| System Cooling | |
| Fans |
|
| Air Shroud | 1 CPU Air Shroud |
| Power Supply | |
| 2x 860W Redundant (1 + 1) Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 54.5 x 40.25 x 322 mm |
| Input | 800W: 100-127Vac / 50-60Hz 860W: 200-240Vac / 50-60Hz 860W: 240Vdc / 50-60Hz |
| +12V | Max: 66.67A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 71.67A / Min: 0A (200Vac-240Vac) Max: 71.67A / Min: 0A (Vdc-240Vdc) |
| 5V SB | Max: 4A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment | |
| Environmental Spec. |
|
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.