| Product SKUs | |
| SuperServer ARS-221GL-NR (Black Front & Silver Body) | |
| Motherboard | |
| Super G1SMH | |
| Processor | |
| CPU | NVIDIA Grace™ CPU Superchip |
| Core Count | Up to 144C/288T |
| Note | Supports up to 500W TDP CPUs (Air Cooled) |
| System Memory | |
| Memory | Up to 480GB: Onboard LPDDR5X DRAM Memory Type: 4800MHz ECC DDR5 DRAM (LPDDR5X) |
| Memory Voltage | 1.1 V |
| Error Detection | ECC |
| On-Board Devices | |
| Chipset | System on Chip |
| Network Connectivity | 1x 10GbE BaseT with NVIDIA ConnectX®-7 or Bluefield®-3 DPU |
| IPMI | Support for Intelligent Platform Management Interface v.2.0 IPMI 2.0 with virtual media over LAN and KVM-over-LAN support |
| Input / Output | |
| Video | 1 VGA port(s) |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI 32MB SPI Flash EEPROM |
| Management | |
| Software | OOB Management Package (SFT-OOB-LIC ) Redfish API IPMI 2.0 SSM Intel® Node Manager SPM KVM with dedicated LAN SUM NMI Watch Dog SuperDoctor® 5 |
| Power Configurations | ACPI Power Management Power-on mode for AC power recovery |
| PC Health Monitoring | |
| CPU | 8+4 Phase-switching voltage regulator Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory |
| FAN | Fans with tachometer monitoring Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors Status monitor for speed control |
| Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for fan connectors |
| Chassis | |
| Form Factor | 2U Rackmount |
| Model | CSE-GP201TS-R000NP |
| Dimensions and Weight | |
| Height | 3.46″ (88mm) |
| Width | 17.25″ (438.4mm) |
| Depth | 35.43″ (900mm) |
| Package | 11″ (H) x 22.5″ (W) x 45.5″ (D) |
| Weight | Net Weight: 67.5 lbs (30.6 kg) Gross Weight: 86.5 lbs (39.2 kg) |
| Available Color | Black Front & Silver Body |
| Front Panel | |
| Buttons | Power On/Off button System Reset button |
| LEDs | Hard drive activity LED Network activity LEDs Power status LED System Overheat & Power Fail LED |
| Expansion Slots | |
| PCI-Express (PCIe) | 7 PCIe 5.0 x16 FHFL slot(s) |
| Drive Bays / Storage | |
| Drive Bays | 16x E1.S hot-swap NVMe drive slots |
| System Cooling | |
| Fans | 6 heavy duty fans with optimal fan speed control |
| Power Supply | |
| 2000W Redundant Titanium Level power supplies | |
| Certification | Titanium Level |
| Operating Environment | |
| Environmental Spec. | Operating Temperature: 10°C ~ 35°C (50°F ~ 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
Speak with an expert to learn more.
Copyright © 2023 Taknet Systems Pte Ltd. All Rights Reserved.